Metodologia 7 transformacji do Fabryk Przyszłości została opracowana przez zespół ekspertów w ramach projektu Komisji Europejskiej – Advanced Manufacturing (ADMA) support for Small and Medium Enterprises (www.adma.ec) i stosowana przy badaniu dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw.
Fabryka przyszłości jest definiowana jako fabryka zorientowana na przyszłość, która wykorzystuje w pełnym stopniu szanse definiowane przez strategię Przemysłu 4.0. W ramach projektu wyodrębniono 7 transformacji wraz z metodologią oceny dojrzałości fabryki oraz metodologią budowy strategii transformacji fabryk.
Każdy z elementów transformacji jest równoważny i niezbędny w realizacji w celu skutecznego przekształcenia się w nowoczesną fabrykę zgodną z duchem idei Przemysłu 4.0.

Wszystkie transformacje są tak samo ważne i dają realne wskazów do osiągnięcia zakładanego celu jakim jest fabryka w duchu Przemysłu 4.0.
Przemysł 4.0 to ekosystem wykorzystujący nowoczesne technologie w celu poprawy efektywności procesów produkcyjnych, łańcucha dostaw, łańcucha wartości oraz pozostałych elementów koniecznych do działania przedsiębiorstwa.